ستاد تنظیم بازار موافقت خود را با قیمت 9 هزار و 250 تومانی مرغ اعلام کرده است

ورود قیمت مرغ به کانال 9 هزار تومان

از ابتدای سال تاکنون مرغداران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شدند که نه تنها تولید آن‌ها بلکه ادامه فعالیتشان را نیز دچار مخاطره کرده است؛ در همین راستا یک مقام مسئول از موافقت ستاد تنظیم بازار با متوسط قیمت 9 هزار و 250 تومان برای مرغ خبر داد و گفت: تأخیر بیش‌تر در ابلاغ نرخ جدید، موجب زیان بیش‌تر تولیدکنندگان خواهد شد. مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران اظهارداشت: ظرفیت تولید مرغ در کشور بالغ بر سه میلیون تن و نیاز داخل براساس مصرف سرانه ٢٥ کیلوگرم حدود دو میلیون تن است؛ بنابراین ما 1/5 برابر نیاز در داخل کشور می‌توانیم مرغ تولید کنیم. برومند چهارآیین تأکید کرد: در کشور هیچ منبعی به عنوان تأمین‌کننده پروتئین مورد نیاز جامعه جایگزین مرغ نیست و ناچاریم با تمام توان به تولید آن در داخل ادامه دهیم و استمرار تولید آن نیازمند حمایت همه‌جانبه نظام است. وی با اشاره به بحث عرضه و تقاضا و نقش آن در نوسانات قیمتی، گفت: نیاز کشور به مرغ به‌طور متوسط روزانه پنج‌هزار و 500 تن است، در حالی که تا چندی قبل میزان عرضه در روز هشت هزار تن گوشت مرغ بود که همین مازاد عرضه باعث افت قیمت این کالا در بازار شده بود.

گرمای هوا، نگهداری مرغ در مرغداری‌ها را سخت کرده است

وی تغییرات شرایط هوا و افزایش دما را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش دما و گرما سبب می‌شود شرایط نگهداری مرغ در سالن‌ها بسیار دشوار شود و به همین دلیل تولیدکنندگان از دو هفته قبل تخلیه مرغ‌ها از سالن‌های پرورشی و فرستادن آن‌ها به کشتارگاه را تسریع کردند. چهارآیین با بیان این‌که استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، سمنان، سبزوار و مشهد به‌طور عمده مرغ تهران را تأمین می‌کنند، ادامه داد: دمای هوا در استان‌های شمالی به‌شدت افزایش یافته و شرایط نگهداری مرغ در سالن را دشوار ساخته است.

تولیدکنندگان به ازای هر کیلو مرغ، یک‌هزار و 500 تومان ضرر می‌کنند

وی با اشاره به این‌که پیش از این تولیدکنندگان به ازای هرکیلوگرم تولید حدود یک‌هزار و 500 تومان زیان می‌کردند، افزود: هم‌اکنون عرضه و تقاضا متعادل‌تر شده و مرغ در حال نزدیک شدن به قیمت معقول و منطقی خود است؛ به عبارت دیگر هنوز یک‌هزار تومان با قیمت اقتصادی خود فاصله دارد و هنوز به نرخ منطقی نرسیده است. چهارآیین با بیان این‌که قیمت نهاده‌های مورد نیاز تولید گوشت مرغ در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ٩٦ افزایش چشمگیری داشته است، گفت: کنجاله سویا در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦٠ درصد و ذرت ٣٩ درصد افزایش قیمت داشته‌، اما در همین مدت قیمت مرغ تنها سه درصد رشد یافته است. وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون تولید به اندازه نیاز انجام می‌شود و مرغ در کشور وجود دارد، تصریح کرد: بخشی از تولید کم شده و در واقع از مازاد تولیدی که وجود داشته، مقداری کاهش یافته و عرضه نیز به بازار کم شده است.

آنالیز قیمت مرغ 9 هزار و 250 تومانی

چهارآیین با بیان این‌که قیمت تمام‌شده تولید مرغ زنده به‌طور متوسط برای مرغدار بدون سود شش‌هزار و 200 تومان است، ادامه داد: با لحاظ کردن سود معقول، مشروع و قانونی، نرخ مرغ حدود شش‌هزار و 800تومان می‌شود. وی اضافه کرد: وقتی این محصول به مرغ آماده طبخ تبدیل می‌شود، ٢٥ درصد افت وزن دارد و به این ترتیب به‌طور متوسط قیمت تمام شده مرغ آماده طبخ هشت‌هزار و 900 الی 9 هزار تومان است و به این میزان باید ٢٥٠ تومان هزینه کشتار و ٨٠ تومان هزینه حمل را اضافه کرد. چهارآیین گفت: بنابراین متوسط قیمت مرغ درب کشتارگاه 9 هزار و 250 تومان است که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان نیز در هفته آخر ماه مبارک رمضان با این نرخ موافقت کرده و ما منتظر ابلاغ آن هستیم. وی با اشاره به تأخیر یک ماهه در ابلاغ نرخ جدید مرغ، افزود: این تأخیر می‌تواند برای استمرار تولید بسیارخطرناک باشد، چون زمانی که تولید اقتصادی نباشد، تولیدکنندگان آن را کنار می‌گذارند. در چنین شرایطی عرضه کم و تقاضا زیاد می‌شود و نوسانات قیمتی شدیدی پیش می‌آید که پیامدهای بدی به همراه خواهد داشت. چهارآیین تصریح کرد: شرایط امروز هشداری جدی درباره کاهش تولید مرغ در کشور است.

زیان یک هزار میلیارد تومانی تولیدکنندگان مرغ طی ۳ ماه امسال

به گفته وی در سه ماه امسال صنعت طیور کشور به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی، افت قیمت محصول در بازار و توقف صادرات بیش از یک‌هزار میلیارد تومان خسارت دیده است و با توجه به زیان‌های انباشته در سال‌های اخیر توانایی تحمل زیان بیش‌تر به هیچ‌وجه برای فعالان این صنعت میسر و ممکن نیست.  چهارآیین درباره این‌که قیمت منطقی مرغ برای مصرف‌کنندگان در حال حاضر چقدر است، گفت: قیمت 9 هزار و 800 تا 10 هزار تومان منطقی است.

تعرفه واردات مرغ به عراق؛ ایران ۵۰ و  ترکیه ۸ درصد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت صادرات افزود: ما در بازارهای جهانی توان رقابتی خود را به‌طور کامل از دست داده‌ایم. او توضیح داد: کشور عراق که یکی از مقاصد صادراتی مرغ ایران است، اخیراً برای کشور ما تعرفه واردات ٥٠ و برای ترکیه تعرفه هشت درصد تعیین کرده که این مسأله صادرات را غیرممکن می‌کند.