«سبزینه» از وضعیت نانوایی‌ها در کشور گزارش می‌دهد

نابرابری دخل و خرج نانوایان

جدال با کوره آتش نانوایی‌های سنتی البته امروز جای خود را به فرهای مدرن داده، اما هنوز چیزی از گرما و حرارت و سختی کار نانوایان نکاسته و فقط شاید بتوان گفت قدری زحمت آن‌ها را کم‌تر کرده که البته این کاهش زحمت در مقایسه با دیگر مشاغل در کشور خودمان باز هم بسیار زیاد است. نانوایان نیز مانند دیگر اقشار جامعه امروز با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو هستند که تمامی آن‌ها به مسأله ارتقای معیشتشان بازمی‌گردد و به‌دنبال این هستند که با حمایت‌های دولت و اتحادیه میزانی از مشکلات خود را کم‌تر کنند و سطح معاش خود را مقداری افزایش دهند. مشکلات نانوایان به مسائلی مانند بیمه، مالیات و اختصاص یارانه و اجاره‌بهای معمولاً بالای محل فعالیت بازمی‌گردد و معتقد هستند که به تنهایی نمی‌توانند مسائل و مشکلات خود را حل کنند و حتما باید اتحادیه نانوایان و کمک‌های دولتی در کنار آن‌ها باشد تا بتوانند این مشکلات را پشت سر بگذارند.

برای بررسی مشکلات این قشر زحمتکش جامعه به برخی نانوایی‌ها در سطح شهر تهران سری زدیم، یکی از نانوایان بربری دولتی پز در خیابان جمال‌زاده شمالی تهران در این‌ ارتباط می‌گوید: نمی‌شود که هزینه‌های تولید در کشور افزایش یابد؛ اما درآمد ما ثابت بماند. ما نیز در این جامعه زندگی می‌کنیم و باید بتوانیم دخل‌وخرجمان را متعادل کنیم‌. وی می‌افزاید: هزینه‌های تولید ما تنها مربوط به بخش آب، برق و گاز نیست؛ بلکه قیمت‌های خمیرمایه، کنجد و کارگری نیز افزایش‌یافته است و قیمت تمام‌شده محصول را ما را بالا برده است و در این شرایط اگر نانوایی از وزن نان خود بزند نباید دیگر به آن خرده گرفت‌. یکی دیگر از نانوایان منطقه نیز در این باره می‌گوید: ما نیز دوست داریم نان باکیفیتی به مردم بدهیم، آمار قیمت‌های دستوری نان در کشور باعث شده که در صنف ما رقابتی میان نانوایان ایجاد نشود و کارخانه‌های آرد نیز این محصول خود را با هر کیفیتی به درب نانوایی‌ها بفرستند‌. وی می‌افزاید: در صورتی‌که دولت می‌خواهد قیمت نان بالا نرود؛ چرا یارانه این محصول را از جیب ما نانوایان می‌پردازد؟

دخل‌وخرج نانوایی‌ها نمی‌خواند

این شاتر بیان می‌کند: دولت اگر می‌خواهد قیمت نان گران نشود و حیات نانوایی‌های نیز ادامه یابد، می‌تواند از فعالان این بخش مالیات و بیمه‌ نگیرد یا قیمت آب، برق و گاز را به قیمت کم‌تری با نانوایان محاسبه کند‌. یکی از نانوایان در واکنش به این اظهارات می‌افزاید: درصورتی‌که قیمت به‌صورت عرضه و تقاضا مشخص شود ما هیچ نوع کمکی از دولت نمی‌خواهیم و دخل وخرج دکان‌های ما نیز خواهد خواند‌. بنابر این گزارش، دولت برای این‌که قیمت نان را در شرایط تورمی اقتصاد کشور ثابت نگه دارد، باید هزینه‌های نانوایان مانند بیمه، مالیات، آب، برق و گاز را کاهش دهد تا این قشر نیز بتواند باکیفیت بهتری به فعالیت خود ادامه دهند‌. یکی دیگر از نانوایان در زمینه مشکلات نانوایان می‌گوید: آرد و شکر و نمک گران شده، اما از سال 94 نرخ نان ثابت مانده است. نرخ کارگر نیز افزایش پیدا کرده است و درخواست دارد حقوقش افزایش پیدا کند؛ اما با این وضعیت چگونه می‌توانیم حقوق کارگر را افزایش دهیم. وی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از مشکلاتی که نانوایان با آن روبه‌رو هستند این است که اجاره‌بهای محل فعالیت آن‌ها نیز معمولاً بسیار بالاست؛ برای مثال امسال اجاره‌بهای محل فعالیت بنده به سه‌میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا کرده و با این شرایط فعالیت نانوایی اصلا به صرفه اقتصادی نیست و درخواست داریم مسئولان به این وضعیت رسیدگی کنند. نانوای دیگری که در منطقه 5 فعالیت می‌کند نیز می‌افزاید: آب و برق و گاز گران شده است و مزد کارگر و آرد نیز افزایش پیدا کرده است. مزد روزانه کارگر نانوایی کفاف رفت و آمد روزمره وی را نیز نمی‌دهد. وی با اشاره به این‌که بیمه نیز گران شده است، افزود: هزینه گاز نانوایی‌ها نیز افزایش پیدا کرده است و مزدی که به کارگر می‌دهیم صرف کرایه خانه یا رفت و آمد وی نیز نمی‌شود. این نانوای مشهدی می‌افزاید: کیفیت آرد اگر مناسب نباشد چاره‌ای نداریم جز این‌که نمک و روغن را اضافه کنیم و خب این مسأله قطعاً در کیفیت نان اثرگذار خواهد بود.

بررسی 2 برنامه برای رفع مشکل نانوایان در دولت

یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی اخیرا در نشست خبری در ارتباطات با این مشکلات نانوایان، اظهار کرد: برای تصمیم‌گیری قیمت نان با حضور اعضای کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، سناریوهای مختلفی استخراج و هزینه‌های تمام شده و درآمدهای نانوایی‌ها در دست بررسی است‌. وی افزود: دو برنامه کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان شامل کاهش هزینه‌های نانوایی‌ها با توجه به خدمات دولتی همچون مالیات و بیمه و افزایش درآمد نانوایی‌ها ناشی از افزایش نرخ نان است که این موارد اکنون در دست بررسی است؛ امیدواریم این موضوع در سریع‌ترین زمان ممکن تصویب و اعلام شود‌. قاسم زراعتکار، رئیس اتحادیه نانوایی‌های سنتی، نیز درباره مشکلات نانوایی‌ها گفت: ما دنبال گران کردن نرخ نان نیستیم، به دولت می‌گوییم ما یک سرباز در کنار شما هستیم اگر بگویید، نان را رایگان هم به مردم می‌دهیم؛ ولی حداقل هزینه‌های جانبی نانوایی‌ها را تأمین کنید‌. وی افزود: از سال 93 تاکنون افزایش قیمت نان نداشته‌ایم‌. در حال حاضر نانوایان بر اساس نرخ سال 93 نان را می‌فروشند و مهم‌ترین مطالبه نانوایان افزایش نرخ نان است‌. وی بیان کرد: نان لواش با قیمت 210 تومان با چهار کارگر و هزینه‌های آب، برق، گاز و تورم اداره زندگی را برای نانوایی‌ها بسیار سخت کرده است، نانواداران اعتراض زیادی در این زمینه به اتحادیه‌ها دارند‌. افزایش هزینه‌های کارگری هر ساله طبق قانون کار، افزایش 25 درصدی بیمه و افزایش مالیات (پنج تا 15 درصد) همه این‌ها باعث فشار آمدن به این قشر شده است‌. زراعتکار با بیان این‌که در سراسر کشور 90 هزار نانوایی سنتی وجود دارد، گفت: 93 درصد نان کشور را این نانوایی‌ها تهیه می‌کنند و بیش‌تر آن‌ها به اتحادیه استان‌ها اعتراض می‌کنند و ناراحت هستند که از سال 93 قیمت نان افزایش نداشته است